Freitag, 16. September 2016

Czy nostryfikacja polskiego dyplomu fizjoterapeuty w jednym landzie jest ważna na całe Niemcy?

Czy prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty, wydane w jednym landzie, pozwala na wykonywanie zawodu w całych Niemczech?
Pytanie to zadają mi bardzo często Klienci, zwracający się do mnie w sprawie uwierzytelnionych tłumaczeń polskich dokumentów, potrzebnych do nostryfikacji (uznania) polskiego dyplomu fizjoterapeuty w Niemczech w celu podjecia pracy.

Pytanie to jest uzasadnione, gdyż wymogi właściwych miejscowo i rzeczowo urzędów w różnych landach (czyli w niemieckich odpowiednikach naszych województw) różnią się nieco między sobą, przykładowo w zakresie przepisów, dotyczących znajomości języka (o czym też już pisałam w blogu jakiś czas temu). Pytanie nabiera też dodatkowej wagi ze względu na fakt, że w dzisiejszych czasach zmiana pracy i związana z tym przeprowadzka do innego landu nie należą do rzadkości.

Od moich Klientek (oraz, oczywiście, także od Klientów, aczkolwiek fizjoterapia należy do zawodów silnie sfeminizowanych, tak więc Klientki przeważają :-)) wiem, że po przeprowadzce kontynuowały one pracę bez weryfikacji/aktualizacji nostryfikacji w nowym landzie.
Jednak aby uzyskać stuprocentową pewność, skontaktowałam się w tej sprawie mailowo z Niemieckim Zrzeszeniem Fizjoterapeutów - czyli instytucją ogólnoniemiecką - zadając im to właśnie pytanie.

Otrzymałam następującą odpowiedź - najpierw zamieszczam jej tłumaczenie, natomiast niemiecki oryginał oraz dane osoby, która udzieliła mi tej informacji, widnieją poniżej.

"Szanowna Pani Janas!
Odpowiedź jest prosta: Tak, nostryfikacja wydana raz przez właściwą [miejscowo] instytucję skutkuje otrzymaniem zezwolenia na wykonywanie zawodu, ważnym na całe Niemcy. Zezwolenia tego nie trzeba aktualizować. Otrzymując je raz, posiada się je na zawsze – chyba że popełni się jakieś wykroczenie."


Oto oryginał informacji:

Sehr geehrte Frau Janas,
die Antwort lautet ganz einfach: Ja, eine einmal erteilte Anerkennung einer zuständigen Behörde führt zu einer deutschlandweit gültigen Berufserlaubnis, diese muss auch nicht aktualisiert werden. Einmal erhalten, hat man sie – es sei denn, man lässt sich etwas zu Schulden kommen.

Freundliche Grüße
Angelika Heck-Darabi

Referat Bildung und Wissenschaft
Deutscher Verband für Physiotherapie (ZVK) e.V.

Tel: 0221 – 98 10 27 0

www.physio-deutschland.de

Po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu warto jest też wstąpić do Zawodowego Zrzeszenia Fizjoterapeutów. Podobnie jak w Polsce, członkostwo takie nie jest obowiązkowe, ale warto jest być zrzeszonyn, aby korzystać z licznych ofert i udogodnień:
https://www.physio-deutschland.de/fachkreise/mitgliederbereich/mitglied-werden.html

Dalsze informacje odnośnie uznania polskiego dyplomu fizjoterapeuty w Niemczech znajdą Państwo na stronie Zrzeszenia:
https://www.physio-deutschland.de/fachkreise/beruf-und-bildung/anerkennung-recognition.html

Natomiast w sprawie tłumaczeń przysięgłych lub kosztorysów tychże proszę o kontakt ze mną:

KONTAKT:
Mgr Anna Janas - tłumacz przysięgły (vereidigte/ermächtigte Übersetzerin)
Mail: info@lingua74.de
Tel.:0561 - 475 86 91

Kommentare :

  1. Bardzo cenne informacje, a zatem okazuje się, że można swobodnie przemieszczać się po całym kraju!

    AntwortenLöschen
  2. Zgadza się. A jeśli jakiś pracodawca mimo tego miałby wątpliwości (spotkałam się już z tym, że niekiedy pracodawcy mają bardzo ogólne pojęcie o obowiązujących przepisach), to można spokojnie powołać się na tę informację, podając źródło i dane kontaktowe osoby, która mi ich udzieliła.
    Pozdrawiam kolegów z Poznania. :-)

    AntwortenLöschen

Tu możecie Państwo komentować lub stawiać pytania. Blog jest moderowany – Wasze komentarze i zapytania pokazują się po przeczytaniu i przyjęciu ich przez autorkę blogu.

© 2002-2018 lingua74

Blog Style by lingua74, Powered by Blogger

Diese Webseite verwendet Cookies. Mit der weiteren Nutzung erklären Sie sich damit einverstanden. Über Ihren Browser können Sie das Setzen von Cookies jederzeit deaktivieren. Das kann jedoch die Funktionen der Webseite einschränken. Weitere Informationen finden Sie in meiner Datenschutzerklärung.
Hier gelangen Sie zur Datenschutzerklärung von Google Inc. („Google“).
OK