Montag, 14. September 2015

Uchodźcy a sytuacja Polaków na niemieckim rynku pracy.

Czy obecny napływ uchodźców do Niemiec zmniejsza szanse polskich obywateli na uzyskanie uznania wykształcenia lub na otrzymanie pracy w Niemczech?
Ostatnimi czasy wiele osób kontaktuje się ze mną i wyraża zaniepokojenie sytuacją w Niemczech, związane konkretnie z napływem uchodźców z Syrii i krajów Afryki Północnej i oddziaływaniem aktualnych wydarzeń na szanse i możliwości obywateli Polski na niemieckim rynku pracy.
Osoby te, zarówno te mieszkające już w Niemczech jak i te noszące się dopiero z zamiarem przyjazdu, stawiają mi najczęściej pytanie, czy uznanie ich wykształcenia względnie przyjazd do Niemiec wogóle się „opłaca“ i czy ma to sens w obliczu tak niepewnej sytuacji.

Bo przecież, jak stwierdził jeden z Klientów, jak tak dalej pójdzie, to bezrobotnych będzie przybywać, tak więc nie wiadomo, czy wogóle są szanse na pracę. Inna Klientka natomiast przyznała mi się, że boi się zainwestować w kurs niemieckiego i nostryfikację swego (nota bene znakomitego i rozchwytywanego tu) wykształcenia, bo co będzie, jak już wszystko się jej uda załatwić, a potem okaże się, że pracodawca zamiast niej przyjmie do pracy uchodźcę, bo ten zażąda niższego wynagrodzenia?

Będąc tłumaczem przysięgłym i obserwując sytuację z punktu widzenia osoby, mającej z jednej strony na codzień do czynienia z urzędami i instytucjami państwowymi, zajmującymi się uznawalnością wykształcenia i pośrednictwem pracy dla obywateli Unii Europejskiej – a jednocześnie pracującej w charakterze wolontariusza jako pomoc dla uchodźców - sytuację postrzegam następująco:

Uchodźcy, przybywający do Niemiec - głównie z Syrii i krajów Afryki Północnej - to osoby o statusie i zapleczu wogóle nieporównywalnym do statusu obywateli Unii Europejskiej. Uchodźcy przyjeżdżają tu na zupełnie innych zasadach i warunkach, a po przybyciu do Niemiec muszą najpierw jako tako nauczyć się jezyka, oswoić z zupełnie odmienną kulturą i obcym dniem powszednim. Muszą też cierpliwie czekać na uznanie ich wniosku o przyznanie azylu. A to potrafi swoje potrwać.

Dopiero po przyznaniu azylu politycznego uchodźcom wolno zacząc starać się o pracę. I mimo, że wśród uchodźców trafiają się osoby z wyższym wykształceniem lub dobrym wykształceniem zawodowym, to jednak nie oznacza to, że wykształcenie to zostanie automatycznie uznane i że będzie im wolno pracować w swym zawodzie. W tym celu należy bowiem najpierw przedłożyć i uznać dokumenty z uniwersytetu lub ze szkoly zawodowej, a tych uchodźcy najczęściej nie mają ze sobą, a sprowadzenie ich z kraju pochodzenia jest bardzo trudne lub, najczęściej, niemożliwe. Nie ma też żadnej gwarancji, że wykształcenie zdobyte w Syrii czy krajach afrykańskich jest porównywalne do wykształcenia niemieckiego i tym samym uznawalne - co w przypadku polskiego wykształcenia raczej nie podlega dyskusji.

Także obawy, że potencjalny pracodawca zatrudni uchodźcę tylko dlatego, że ten będzie wymagał niższej płacy, są bezpodstawne. Owszem, może się to zdarzyć, ale wyłącznie w przypadku zawodów nie wymagających kwalifikacji – czyli zajęć typu sprzątanie czy zmywanie talerzy w restauracji. Natomiast w miejscach pracy, gdzie wymagane jest wykształcenie wyższe lub wykształcenie zawodowe na poziomie robotnika wykwalifikowanego, pracodawcy przy wyborze kandydata kierują się innymi zasadami i przyjmując pracowników-obcokrajowców, patrzą głównie na ich kwalifikacje. A ponieważ polskie wykształcenie wyższe i zawodowe zasadniczo bardzo dobrze stoi (a niekiedy bywa wręcz bezkonkurencyjne!), więc pozycja Polaków jest wyjątkowo mocna. Poza tym wynagrodzenie dla pracownika jest takich przypadkach albo z góry podane przez pracodawcę już w ofercie pracy, albo jest to stawka regulowana przepisami prawa, albo wspólnie negocjowana. Dumpingowe wynagrodzenie nie stanowi zatem kryterium przyjęcia pracownika.

Uchodźcy nie stanowią konkurencji dla obywateli Unii Europejskiej. Polacy przybywają tu w charakterze fachowców, posiadających pełną dokumentację wykształcenia, zdobytego na terenie UE. Przyjeżdżający tu lub mieszkający w Niemczech Polacy otrzymują pracę na zasadach, których nawet nie ma co porównywać do sytuacji uchodźców.

KONTAKT: (w języku polskim lub niemieckim)
Mgr Anna Janas - tłumacz przysięgły (vereidigte/ermächtigte Übersetzerin)
info@lingua74.de
www.lingua74.de
Tel. 0561 - 475 86 91

© 2002-2018 lingua74

Blog Style by lingua74, Powered by Blogger

Diese Webseite verwendet Cookies. Mit der weiteren Nutzung erklären Sie sich damit einverstanden. Über Ihren Browser können Sie das Setzen von Cookies jederzeit deaktivieren. Das kann jedoch die Funktionen der Webseite einschränken. Weitere Informationen finden Sie in meiner Datenschutzerklärung.
Hier gelangen Sie zur Datenschutzerklärung von Google Inc. („Google“).
OK