Freitag, 7. November 2014

Nostryfikacja polskiego dyplomu ukończenia studiów pedagogicznych w Niemczech

Jak sprawnie uzyskać nostryfikację polskiego wykształcenia pedagogicznego w Niemczech?
Sama nostryfikacja wykształcenia to procedura trwająca ok. 2-3 tygodni, o ile ma się skompletowane polskie dokumenty i dobre tłumaczenie przysięgłe. Mimo tego wielu Klientów zwraca się do mnie, opisując przeróżne problemy w urzędach i narzekając na złośliwość urzędników. Główny problem polega jednak moim zdaniem nie na niekompetencji urzędników (chociaż fakt jest faktem, że to też się zdarza) tylko na tym, że w internecie znajduje się wiele sprzecznych informacji, sprawiających, że albo urzędy rzeczywiście odsyłają interesentów od Annasza do Kajfasza, albo też, że sam interesent w pewnym momencie traci rozeznanie i nie ma pojęcia, od czego zacząć. Druga sprawa jest taka, że każdy Bundesland ma najczęściej swoje własne przepisy i regulacje, specyficzne dla różnych zawodów – tak więc trudno jest powiedzieć coś ogólnego i obowiązującego dla każdego, nie mówiąc o fakcie, że w internecie wszystkie te informacje się po prostu mieszają.

Absolwentom pedagogiki (a także innych pokrewnych dziedzin) proponuję następującą procedurę, pozwalającą na załatwienie całej sprawy w miarę sprawnie i bez niepotrzebnego błądzenia po internecie czy urzędach.

Siedem kroków do uzyskania nostryfikacji
  • W pierwszym rzędzie należy zastanowić się, w jakim zawodzie pragnie się pracować (oczywiście w przypadku niektórych kierunków studiów jest tylko jedna możliwość – np. w przypadku lekarzy. Ale niektóre kierunki studiów – przykładowo właśnie pedagogika - dopuszczają kilka różnych możliwości zawodowych). Od tego zależy bowiem rodzaj i ilość dokumentów do złożenia oraz wybór właściwego urzędu.
  • Następnym krokiem jest skorzystanie z oficjalnej wyszukiwarki niemieckiego Ministerstwa Edukacji (Anerkennungsfinder), gdzie po wpisaniu kilku koniecznych danych (np. własnie planowanego zawodu i Bundeslandu) wyświetlają się dane kontaktowe właściwego urzędu oraz samej osoby kontaktowej.
  • Kolejnym krokiem jest nawiązanie kontaktu z danym urzędnikiem (pisemny lub telefoniczny), przedstawienie sprawy i prośba o przesłanie indywidualnych informacji. 
  • Urzędnik wysyła intreresentowi informacje drogą mailową lub pocztą. Znajduje się tam m.in. lista dokumentów, które należy złożyć oraz dalsze informacje, dotyczące formy tych dokumentów (najczęściej wymagane są uwierzytelnione kopie), tłumaczeń przysięgłych, kosztów (oraz danych do przelewu) i czasu trwania procesu nostryfikacji.
  • Następnie należy zebrać wszystkie wyszczególnione dokumenty. Tu radzę odhaczyć całą listę punkt po punkcie i nie decydować samorzutnie o tym, czy coś jest potrzebne czy nie. Jeśli coś jest wyszczególnione na liście, to nie ma co liczyć na to, że jakoś przejdzie bez.
  • Dokumenty te należy dać do tłumaczenia przez tłumacza przysięgłego. Tu chętnie służę fachową pomocą – w tłumaczeniach tego typu specjalizuję się od ponad 10 lat i daję na nie pełną gwarancję. Chętnie też sporządzę dla Państwa bezpłatny i nieobligujący kosztorys.
  • Następny krok to wysyłka dokumentów (względnie ich uwierzytelnionych kopii) wraz z tłumaczeniami do urzedu oraz przelew należnosci za nostryfikację. Koszt ten podaje urząd jeszcze przed złożeniem dokumentów.


Osobom, zastanawiającym się jeszcze, czy nostryfikacja ich zawodu się wogóle opłaca, polecam następujący artykuł.

KONTAKT: (w języku polskim lub niemieckim)
Mgr Anna Janas - tłumacz przysięgły (vereidigte/ermächtigte Übersetzerin)
info@lingua74.de
www.lingua74.de
Tel. 0561 - 475 86 91

Keine Kommentare :

Kommentar veröffentlichen

Tu możecie Państwo komentować lub stawiać pytania. Blog jest moderowany – Wasze komentarze i zapytania pokazują się po przeczytaniu i przyjęciu ich przez autorkę blogu.

© 2002-2018 lingua74

Blog Style by lingua74, Powered by Blogger

Diese Webseite verwendet Cookies. Mit der weiteren Nutzung erklären Sie sich damit einverstanden. Über Ihren Browser können Sie das Setzen von Cookies jederzeit deaktivieren. Das kann jedoch die Funktionen der Webseite einschränken. Weitere Informationen finden Sie in meiner Datenschutzerklärung.
Hier gelangen Sie zur Datenschutzerklärung von Google Inc. („Google“).
OK